Dr.Nagy Endre Tagiskola
Balatonederics

Látogatók száma: Free Hit Counter

Iskolánk névadója, Dr. Nagy Endre 1913. november 12-én született Szőnyben. Gyermek és ifjúsági éveit Balatonedericsen és Keszthelyen töltötte. Gimnáziumi tanulmányait a keszthelyi premontrei gimnáziumban végezte. Nagy hatással volt rá sógorbátyja, Kittemberger Kálmán. Vadásztörténeteivel ő keltette fel benne az érdeklődést Afrika iránt. 1954-ben Kelet-Afrikába irányították, ezzel régi vágya vált valóra. Észak-Tanzániában a Meru hegy oldalában felépített egy élő hamisítatlan Afrikát, ahol az állatok olyan körülmények között élhetnek, mint a világon sehol.

1971-ben kezdeményezte és szervezte meg a budapesti Vadászati Világkiállítást. Legszebb trófeáit, és néprajzi gyűjteményét a Természettudományi Múzeumnak adományozta, ezek ma a balatonedericsi Afrika Múzeumban láthatók.

1984-ben végleg hazatért és haláláig a balatonedericsi otthonában élt, ahol elképzelésének megfelelően alakította a múzeumot és a vadasparkot.
Élete utolsó pillanatáig dolgozott és tervezett. Tanzániában egy tavat neveztek el róla, itthon a Magyar Népköztársaság csillagrendjével tüntették ki. 1995-február 18-án A Vadászati Kulturális Egyesület közgyűlése, a vadászati kultúrában alkotott életművéért a postumus Hubertus Kereszt Arany fokozatával tüntette ki.

Az iskolában ma is őrizzük emlékét.

Dr. Nagy Endre tiszteletére 1998-ban fát ültettünk, melyet egy szikla is jelez.

Az iskola falán névadónk domborműve látható

Asztali nézet